Lispi bu kadar güçlü kılanın ne olduğunu hiç merak ettiniz mi?
Şimdi bunu kendiniz keşfedebilirsiniz-
Üstelik bunu yapmak için bilgisayarınıza hiçbir şey yüklemenize gerek yok!

Bu belge İstanbul Bilgi Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Bölümü öğrencisi Seda Çelebican tarafından Türk diline çevrilmiştir. Belgenin Türk kültürüne uyarlanmasında ve genel editörlük işlemlerinde İstanbul Bilgi Üniversitesi eMBA Yazılım Geliştirme ekibinden Emre Sevinç emek harcamıştır. Bu süreçte çok titiz eleştirileri, geri beslemeleri ile bize yardımcı olan Bilkent Bilgisayar Mühendisliği bölümü öğrencilerinden Hayrettin Gürkök'e ve Lisp konusunda yardımcı olan Bülent Murtezaoğlu'na teşekkürü bir borç biliriz. Belgedeki hatalardan çevirmen ve editör sorumludur. Orjinal belgenin yazarı Dr. Conrad Barski hiçbir maddi hatadan ötürü sorumlu tutulamaz. Belgeyle ilgili tartışma için fazlamesai.net adresini kullanabilirsiniz.

Lisp ile programlama yapmayı öğrenmiş herhangi biri size onun diğer tüm programlama dillerinden farklı olduğunu söyleyecektir. O, pek çok bakımdan şaşırtıcı derecede farklıdır- Bu çizgi roman size Lispin eşsiz tasarımının onu nasıl güçlü kıldığını gösterecek.
Bu kılavuzda ufak tefek Lisp kodları vardır ve
bu font ve renktedir

... sadece bu kod parçacıklarını Lisp derleyicisinin komut satırına kopyalayın ve bu kılavuzun sonuna eriştiğinizde kendinize ait bir macera oyununuz olacak!

Kullanabileceğiniz pek çok muhteşem Lisp derleyicisi vardır, ancak bu kılavuzla birlikte en kolay kullanabileceğiniz Franzın Allegro Common Lispidir.Bu çok güçlü ticari Lisp, Franz,Inc. tarafından nezaketle bir telnet ortamından erişilebilir hale getirildi, yani bilgisayarınıza hiçbir yazılım yüklemeden onu BURADAN kullanabilirsiniz. Sadece bağlantıya tıklayın ve tarayıcınız size ihtiyacınız olan her şeyi sunan bir telnet penceresi açacaktır!


(Kullanmayı sevdiğim bir diğer Lisp ise açık kaynak CLISPtir, eğer Lisp ile çok zaman geçirmeyi düşünüyorsanız bunu indirmeyi tercih edebilirsiniz.)

Eğer Allegro Common Lisp kullanıyorsanız lütfen Lisp komut satırından şu satırı çalıştırın:

(setf tpl:*print-length* nil)

...Sadece yazıyı tarayıcınızdan kopyalayın, sonra telnet penceresinde sağ tıklayıp Yapıştırı (Paste) seçin. Bu satırın üzerinde fazla durmayın- sadece Allegronun metin tabanlı macera oyunumuzun bastığı mesajları silmesini engelliyor.SONRAKİ BÖLÜM >>